Polska historia – mamy z czego być dumni

polska-historiaPolska to wielki kraj. Jej historia dowodzi, że każdy Polak ma być z czego dumny, a rodzice wierszyka „Kto Ty jesteś? Polak mały” powinni uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Obecnie można zacząć obserwować tendencję do narzekania na Polskę, masowych wyjazdów za granicę. Rzecz jasna nie w tym rzecz, by całe życie mieszkać w Polsce. Patriotyzm to coś więcej niż miejsce zamieszkania, ale pamięć o swojej historii. Pamięć o tym kim się jest i mówienie o tym z podniesioną głową. Polska była niegdyś potężnym krajem, to w nim w czasach prześladowań religijnych chroniły się osoby z całego świata. W czasie Unii Polsko-Litewskiej nasze zdanie w Europie miało kolosalne znaczenie.

Upadek Polski związany był z zaborami. Jednak do samej sytuacji, kiedy Polska była tak słaba, że trzech zaborców mogło ją tak rozedrzeć, doprowadziła chciwa szlachta. Jednak większość Polaków nie zapomniała o swoich korzeniach, w domach mówiło się po polsku, uczono dzieci tego języka i kazano im czytać polskie książki. Wychowywano ich w polskich tradycjach i w miłości do ojczyzny, dlatego kiedy przyszedł moment wyzwolenia, I wojna światowa, Polacy rzucili się do walki, widząc w tym szansę na niepodległość. I udało się. Nie na długo w prawdzie, ale się udało.

Pokolenie Kolumbów w czasie II wojny i niemieckiej okupacji pokazało jak wielka miłość do Polski tkwiła w sercach tych młodych Polaków, wychowanych już w wolności. A teraz? Polska jest wolna. Ale nikt tego nie docenia. Często nie szanuje się narodowych świąt, jakie są poświęcone bohaterom, którzy swoje życie poświęcili za to, by Polacy w swoim kraju mogli mówić po polsku. Większość osób narzeka na warunki materialne, zapominając, że to ich ojczyzna, o wspaniałej historii, do jakiej powinni czuć nie tylko miłość, ale również być z niej dumni

READ  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Przeczytaj też...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *