II Wojna Światowa – czemu warto o niej pamiętać?

2-wojna-swiatowaII Wojna Światowa to ten okres w historii świata, o jakim większość państw europejskich chciałaby zapomnieć. Niemcy z oczywistych powodów, a pozostałe narody, ponieważ dzisiaj na świecie lansowana jest idea szczęścia, rozwoju oraz nowoczesności i nikt nie chce pamiętać, że zaledwie siedemdziesiąt lat temu na frontach całej Europy ludzie bez mrugnięcia okiem się zabijali.

Nie było wówczas mowy o wzniosłych zasadach etycznych, jakie wnoszą na piedestał współcześni politycy. Czy rzeczywiście o tym hańbiącym czasie, kiedy ludzie nie dali się poznać z najlepszej strony, trzeba zapomnieć? Czy może jednak warto jest o nim pamiętać?

„Historia to nauczycielka życia”. To mądre zdanie pokazuje, że o wszystkich momentach, nawet tak strasznych i tragicznych, jak II wojna światowa, warto jest pamiętać. Ludzie dzięki niej mają nauczkę do czego może doprowadzić chorobliwa nienawiść oraz ambicja. Hitler chciał by Niemcy stanęły na czele wszystkich narodów, by rządzili światem, ponieważ są przedstawicielami najwyższej rasy – aryjskiej. Nienawidził Żydów i rozpoczął ich unicestwianie. Jednak w ostatecznym rozrachunku nie zdobył żądanej władzy. Wszystkie europejskie narody bardzo ucierpiały na jego chorej wizji, a Niemcy chyba najbardziej, ponieważ piętno II wojny światowej i rzeczy, jakie wówczas miały miejsce, jak obozy koncentracyjne, zawsze pozostanie w pamięci ludzkości. Pamięć o czasach II wojny może być ostrzeżeniem, bodźcem, który doprowadzi do tego, że taka sytuacja w światowej historii już nigdy nie będzie miała miejsca.

READ  Historia Dywizjonu 303

Przeczytaj też...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *