Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to polskie święto państwowe, wprowadzone ustawą  20 lutego 2004 roku. Obchodzone jest 2 maja, pomiędzy Świętem Pracy 1 maja i Świętem Konstytucji 3 Maja. W odróżnieniu od tych dwóch świąt, Dzień Flagi RP nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

polska-flaga

15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa grupy posłów Platformy Obywatelskiej) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto jasno wynika, że wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i dnia 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na 2 maja.

Podczas obchodów święta organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Przykładowo, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 roku ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.
W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez jego następcę, Bronisława Komorowskiego.

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W czasach Polski Ludowej dokładnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Przeczytaj też...

2 komentarze

  1. Zbyg pisze:

    Dzięki za wszystkie materiały o Dniu Flagi-to moje ulubione święto.Eksponowanie naszej BIAŁO- CZERWONEJ to zaszczyt i obowiązek każdego POLAKA. Nasza flaga jest bezpartyjna i ponad wszystkimi podziałami w naszym społeczeństwie.Powinna łączyć nas we wspólnym działaniu w czasie pokoju i w walce. Ale o flagę musimy zadbać -to nasz symbol.Jego wygląd świadczy o nas. Cieszmy się ,że mamy prawo eksponować flagę kiedy chcemy, nawet codziennie, ale niech będzie to porządna flaga – czysta, wyprasowana i nie oplątana. Ja mam tzw. DOBRĄ FLAGĘ, która nie oplątuje się i zawsze wygląda SUPER .Kawałek biało-czerwonej szmatki oplątanej na krzywym kiju od szczotki- to nie jest nasz symbol – to karykatura symbolu. Jak powinna wyglądać i pracować ” DOBRA FLAGA „można zobaczyć na filmach nTube.

  2. Fan pisze:

    Wkrótce następny DZIEŃ FLAGI !
    Ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia – to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość. Szczególnej wagi nabiera eksponowanie barw biało – czerwonych i dbałość o symbole narodowe w okresie zagrożenia utratą suwerenności. BIAŁO – CZERWONE barwy łączą nas ponad podziałami – łącząc – dają siłę.Flagi powinny być czyste,uprasowane i nie oplątane.Polecam DOBRĄ FLAGĘ,która powiewa na http://www.dobraflaga.com.pl i NIE OPLĄTUJE SIĘ-to prawdziwy symbol nowej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.
    Zobacz Dobrą Flagę https://www.youtube.com/watch?v=dIUqwEuJ-NU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *