Jaskółka – symbolika ptaka

Jaskółki mają różne znaczenia, w zależności od kultury. W mitologii greckiej ptak ten symbolizował Afrodytę, boginię miłości. Rzymianie wierzyli, że jaskółka symbolizuje dusze dzieci, które umarły podczas narodzin. Dla chrześcijan jaskółka oznacza nadzieję.

Symbolizm jaskółki w różnych kulturach

Duchowo jaskółki symbolizują wychodzenie ze strefy komfortu, aby doświadczyć różnych rzeczy w życiu. Ogólnie rzecz biorąc, ptak swobodnie latający symbolizuje świadomość i wierność, które ludzie mogą wprowadzić do swoich duchowych związków z bytami wyższymi i do swoich zobowiązań wobec rodziny i bliskich.

W mitologii celtyckiej postrzegano jaskółkę jako połączenie z bluszczem, co czyniło ją mądrą ptak, który czerpał wiedzę z roślin, zwierząt i drzew.

Indianie amerykańscy widzieli jaskółkę jako symbol skromności i ciężkiej pracy. Na południowym zachodzie plemiona uważały jaskółkę za znak, że piękna pogoda jest na horyzoncie. Opowieści Hopi twierdziły, że jaskółki przyniosły plemieniu ziarna kukurydzy, aby ich nie pozbawić jedzenia. Inna opowieść opowiada o jaskółce, która ukradła ogień od słońca, aby przynieść go ludziom, co spowodowało rozdarcie ogona ptaka.

Chińczycy widzieli jaskółkę jako symbol bogactwa i lojalności, więc wielu sklepikarzy miało obrazy jaskółek w swoich sklepach.

W Japonii, jaskółka symbolizowała przybycie wiosny. Jest symbolem szczęścia, płodności i wierności i często można ją znaleźć w japońskim hafcie.

Mitologia grecka – Grecy wierzyli, że bóstwa mogą zmienić swoją formę w jaskółkę. Powiązali jaskółkę z Afrodytą, ponieważ uważano, że przynosi szczęście w miłości. Chociaż Afrodyta często przynosiła smutek i ból, gdy była reprezentowana przez jaskółkę, przynosiła szczęście.

Mitologia rzymska – rzymianie wierzyli, że jaskółki są świętymi ptakami, które noszą dusze zmarłych dzieci. Dlatego Rzymianie nie zabijali jaskółek, ponieważ zabicie ich przynosiło pecha.

W chrześcijaństwie jaskółka była symboliczną reprezentacją narodzin Jezusa, ponieważ mówi się, że Dzieciątko Jezus „tworzył ptaki z gliny”. Jaskółka również symbolizowała nadejście wiosny z powodu jej powrotu do nieba wczesną wiosną.

READ  Wrona Siwa - ciekawostki o tym ptaku

Patronus został wymyślony w świecie Harry’ego Pottera i po raz pierwszy pojawił się w książce „Harry Potter i więzień Azkabanu”. Jeśli Twój Patronus to jaskółka, wierzysz w szczęśliwe zakończenia. Członkowie domu Slytherin często mają jaskółkę jako Patronusa, ponieważ uważają, że ptaki są reprezentacją pasji i dążenia do zwycięstwa.

Marynarze uważają jaskółki za ważne ptaki. Wiedzieli, że są blisko domu, gdy widzieli jaskółki na niebie. Wielu marynarzy tatuowało jaskółki na swoich ramionach za każde 5 000 mil morskich, które przebyli. Niektórzy marynarze uważali, że jaskółki mogą przyprowadzić duszę zatopionego marynarza do nieba.

Symbol jaskółki w Portugalii – jaskółka stała się nie tylko symbolem Portugalii, ale także charakterystycznym elementem portugalskiej kultury. Dziś ten piękny ptak może być dla nas inspiracją do poznawania dziedzictwa kraju. Od 1891 roku, kiedy to portugalski artysta Raphael Bordallo Pinheiro uformował pierwsze ozdoby z ceramiki w kształcie jaskółek, te sympatyczne ptaki stały się symbolem kraju. Szybko zdobiły one balkony, ściany, fasady budynków, a także przedmioty codziennego użytku. Dziś jaskółki są często umieszczane na portugalskich budynkach, mieszkaniach i samochodach, a także są często wybierane jako wzór na jedwabnych chustkach.

Przeczytaj też...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *