Modernizacja zabezpieczeń polskich banknotów
Narodowy Bank Polski w dniu dzisiejszym, 24 września 2013 roku zaprezentował banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych z nowymi zabezpieczeniami. Znajdą się one w obiegu już w kwietniu 2014 roku. Główne zmiany w zabezpieczeniach to:
- odkryte pole znaku wodnego
- ulepszone zabezpieczenie recto-verso
- wprowadzenie farby opalizującej
NBP.pl przedstawia najważniejsze informacje dotyczące tych zmian w poniższym materiale filmowym.
Wprowadzone w 1995 r. zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Jednak postęp technologiczny, jaki daje się zauważyć w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego.
Będąca obecnie w obiegu seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha została wprowadzona w 1995 roku. NBP przeprowadza operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane co jakiś czas przez banki centralne wszystkich krajów. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat przed wstąpieniem do strefy euro, oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed przyjęciem euro.
Banknot 500 złotowy?
Narodowy Bank Polski odciął się również od pogłosek o możliwym wprowadzeniu banknotu pięćsetzłotowego (500 zł), na którym miałby widnieć wizerunek Jadwigi Andegaweńskiej. Taki projekt graficzny rzeczywiście powstał, jednak przy obecnej sytuacji na rynku – kiedy banknoty o najwyższym obecnie nominale 200 złotych stanowią jedynie 10% wszystkich banknotów w obiegu – niepotrzebne są zmiany w strukturze nominałów polskich pieniędzy.
Więcej o kwestiach finansowych przeczytasz na blogu księgujznami.pl